CBT

 

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מבוסס על שילוב בין טיפול קוגניטיבי לטיפול התנהגותי.

 

הטיפול מבוסס על הרעיון לפיו על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות (כפי שמקובל בטיפול קוגניטיבי) לצד צורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות (כפי שמקובל בטיפול התנהגותי) ולמעשה, מנסה ליצור שינוי בדפוסי החשיבה (קוגניציה) במקביל לשינוי דרך הפעולה (התנהגות).

 

CBT הינו טיפול קצר מועד, המתמקד ב”כאן ועכשיו” – קשיים, מצוקות ודפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים שגורמים להפרעות רגשיות. זאת בשונה מהתמקדות באירועי עבר ובניתוח המשמעות שלהם, כפי שנהוג בטיפול דינאמי. CBT עוזר לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול מטלות טיפוליות שמטרתן הגברת הביטחון העצמי, הפחתת הצורך בשליטה ובפרפקציוניזם, הפחתת מחשבות מעוותות ומטרידות והחזרת תדירות ועוצמת הרגשות הלא נעימים לרמה נורמטיבית.

 

טיפול CBT ממוצע אורך בין 3 ל-6 חודשים.

 

 

מה זה טיפול קוגניטיבי?

 

“קוגניציה” פירושה הכרה; ובהתאם - טיפול קוגניטיבי הוא טיפול הכרתי, כלומר, טיפול המתמקד בדרכי חשיבה וחותר לשנות את האופן בו אנו חווים דברים - באמצעות זיהוי המחשבות הבעייתיות  שחולפות לנו בראש בעיצומן של חוויות או בסמוך להן, שינוי הפירוש שאנו מעניקים למחשבות הללו, והחלפתן במחשבות ותובנות אשר מעצימות המשרתות אותנו - ובכך, למנוע את המצוקה והתגובות הקשות המתלוות לרוב למחשבות בעייתיות מסוג זה.

 

טיפול קוגניטיבי מבוסס על הנחת היסוד החשובה שהתגובות שלנו למה שמתרחש סביבנו מבוססות על תכנים מחשבתיים פנימיים של כל אחד מאיתנו, עליהם ניתן להשפיע ואותם ניתן לשנות, גם אם המצב החיצוני איננו משתנה.

 

השיטה עושה שימוש בכלים קוגניטיביים - באמצעות שיחה, יסייע המטפל לזהות את התכנים הפנימיים הבעייתיים שנבנו במהלך חייו של המטופל (המבוססים בעיקרם על פחדים וחוויות עבר ולא על המציאות האובייקטיבית), בחינת הפרשנות ותגובות המטופל, וניתוחם באופן שיאפשר תיקון המחשבה בזמן אמת, דרך פירוש מאוזן ומותאם יותר.

 

 

מה זה טיפול התנהגותי?

 

טיפול התנהגותי חותר לשינוי דפוסי ההתנהגות המזיקים שלנו - חיזוקן של ההתנהגויות המועילות, והכחדתן של ההתנהגויות שאינן משרתות אותנו, מזיקות ופוגעות באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, והחלפתן בדפוסי התנהגות חדשים, פרודוקטיביים ומותאמים למציאות.

 

דפוסי התנהגות בעייתיים הם דפוסים המובילים למצבים שמעוררים חרדה. לעומתם, הימנעות ממצבים נורמטיביים בשל חרדה או פוביות שונות, דפוסים אלו עלולים לפגוע באיכות חייו של המטופל ולהפריע לו בניהול אורח חיים תקין.

 

הטיפול ההתנהגותי מבוסס על התיאוריה הביהביוריסטית שעקרונותיה המנחים הן התניות (התניה קלאסית והתניה אופרנטית) וגורס כי דפוסי התנהגות מעוותים או מזיקים הם, בין היתר, תולדה של הרגלי חיים לא נכונים וחוויות אישיות, רגשיות וסביבתיות, שמקורן בעבר שלנו.

 

ראוי להדגיש כי התיאוריה הפסיכולוגית העומדת בבסיס הטיפול ההתנהגותי מותאמת למציאות המודרנית וגמישה יותר מהתיאוריה הביהביוריסטית ה”קלאסית”.

 

במסגרת טיפול התנהגותי משתמש המטפל במגוון טכניקות כגון “טיפול בחשיפה”, במסגרתו נחשף המטופל, בהדרגה ובפיקוח המטפל, למצבים אשר זוהו אצלו כמעוררי חרדה. המטופל מקבל כלים כדי ללמוד לשלוט בחרדה ולהתמודד עם המצבים המובילים אליה (תרגילי חשיבה, תרגול נשימות, הרפיה ועוד). הטיפול הוא הדרגתי ומותאם ליכולתו האישית של המטופל.

 

החלק ההתנהגותי בטיפול הוא למעשה יישום מעשי של החלק הקוגניטיבי - ההתמודדות בפועל עם סיטואציות אמיתיות בחיי היום יום של המטופל.

 

 

יתרונות שיטת הטיפול הקוגניטיבית-התנהגותית

 

לטיפול CBT מספר יתרונות יחסיים שהופכים אותו אפקטיבי יותר מטיפול דינמי או שיטות טיפול פסיכולוגיות אחרות:

 

טיפול קצר מועד – בעוד טיפולים פסיכולוגיים, דוגמת טיפול פסיכואנליטי מסורתי, נוברים בעבר ובנבכי הנפש של המטופל ונמשכים, בדרך כלל, מספר שנים, הרי שטיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא טיפול קצר מועד הנמשך בין 12 ל-20 מפגשים בלבד.

 

טיפול ממוקד ומכוון מטרה – הטיפול נבנה בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל ולפיכך CBT נחשב יעיל ביותר בטיפול בחרדות ובפוביות לסוגיהן השונים.

 

טיפול בשורש הבעיה - על אף היותו קצר טווח, הטיפול אינו מתמקד בסימפטומים בלבד – המטפל מסייע למטופל לזהות את דפוסי המחשבה השליליים ולהחליפם. כלומר, הטיפול מאתר ומסייע במיגור הגורמים לבעיה והסימפטומים הנלווים.

 

כלים פרקטיים – במהלך הטיפול מקבל המטופל כלים פרקטיים להתמודדות מעשית עם אותן מחשבות שליליות ודפוסי התנהגות מעוותים, שפגעו בו בעבר. כך לדוגמה, אם המטופל סובל מחרדה חברתית, הוא ילמד תרגילי הרפיה וטכניקות תרגול להתמודדות עם דפוסי החשיבה, שגורמים לו להימנע מאינטראקציה חברתית קונסטרוקטיבית. כמו כן, יקבל המטופל כלים להתמודדות בפועל עם סיטואציות חברתיות.

 

תוצאות ארוכות טווח – ההתמקדות בשורש הבעיה, הכלים היישומיים שהמטופל מקבל והטכניקות שהוא מתרגל, יסייעו למטופל להתמודד בהצלחה עם סיטואציות או בעיות דומות בהן עלול להיתקל בעתיד. בנוסף, הישגי הטיפול יעניקו לו ביטחון עצמי, שיאפשר לו לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות, גם בעתיד הרחוק יותר.

 

אקטיביות המטופל -  בחלק ההתנהגותי של הטיפול נשלח המטופל הביתה עם “שיעורי בית” - מטלות שונות, אקטיביות או חשיבתיות, לביצוע בסביבתו הטבעית. עובדה זו מסייעת למטופל להפנים את הטיפול, לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות, ליישם אותם הלכה למעשה בהתנהלותו היומיומית, ולהעריך במדויק את ההישגים שרכש.

 

שיטת טיפול מובנית – השיטה מבוססת על שלבים ברורים מראש, יש לה יעדים ברורים על ציר זמן מוגדר יחסית. כל זאת, כמובן, תחת בחינה מתמדת של ההשערות והיעדים, במטרה לוודא שהטיפול אכן מתנהל בכיוון ובקצב הנכונים.

 

ניתן למדידה ולכימות – יתרון בולט של טיפול CBT בהשוואה לטיפולים פסיכולוגיים בכלל וטיפול דינמי בפרט, הוא העובדה שניתן למדוד ולכמת את תוצאותיו. לדוגמה, בטיפול בחרדות ספציפיות (חרדה ממעלית, מעכבישים וכו’) אפשר לספור את הפעמים שהמטופל התמודד בפועל עם הסיטואציה המאיימת (העז להיכנס למעלית, לגעת בעכביש וכו’).

 

 

מי יכול לטפל בשיטה זו?

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי לכל דבר. עם זאת, מרבית הפסיכולוגים בארץ הוכשרו בשיטה הדינמית ולא ב-CBT. לעומתם, לא מעט מטפלים אחרים כמו עובדים סוציאליים, קואוצ’רים, פסיכותרפיסטים ועוד, כן הוכשרו בשיטת ה-CBT באופן פורמלי ולכן בקיאים ומנוסים בשיטה.

 

כיוון שלצד כימיה עם המטפל, חשובה מאוד ההכשרה המקצועית בשיטה וניסיונו של המטפל בתחום, כאשר בוחרים מטפל חשוב לברר אם עבר הכשרה מעמיקה ב-CBT, וכי הוא איננו מציע טיפול מסוג זה ללא ניסיון.