היפנוזה מוכרת בעולם כטכניקת טיפול יעילה למספר רב של מצבים רפואיים, נפשיים ורגשיים. יחד עם זאת אנשים רבים רואים בהיפנוזה כדרך לבדר או לגרום לאנשים לעשות דברים נגד רצונם ויש כאלו המשייכים את ההיפנוזה להופעות קוסמים על הבמה או בטלוויזיה.

 

היפנוזה הייתה במשך מאות שנים שיטת בידור לאצולה המקומית בעולם המערבי. יחד עם זאת הכוח הטיפולי שיש בהיפנוזה נודע רק בעשרות השנים האחרונות ונראה שהיא הולכת וצוברת תאוצה בגלל היעילות שלה, הבטיחות שלה ואולי בגלל ובעיקר בשל ההבנה וההכרה שזו שיטת טיפול יעילה מאוד לשינוי תפישתי ולשיפור תגובות והתמודדות עם גירויים סביבתיים.

 

מהי היפנוזה בידורית?

 

היפנוזה בידורית היא בעצם שימוש בטכניקות היפנוטיות שלא על מנת להשיג מטרה טיפולית אלא לשם בידור הצופים. בשיטות אלו, המהפנט, או איש הבמה עושה שימוש בטכניקות היפנוטיות ובשיתוף פעולה מקהל מושתל בתוך הצופים על מנת להשיג את התדהמה של הקהל. זו בעצם צורת בידור לצורך הנאה.

 

מהי היפנוזה רפואית?

 

היפנוזה רפאית מהווה שיטת טיפול פסיכולוגי או טיפול נפשי או טיפול פסיכיאטרי-רפואי לצורך השגת שינויים רגשיים, נפשיים, תחושתיים. מטרת הטיפול אינה לשם הנאה או השגת פליאה ו"רייטינג" אלא לשם הקלה על סבלו של המטופל שפעמים רבות התנסה בטכניקות טיפול אחרות  שלא השיגו את המטרה.

היעילות של ההיפנוזה הרפואית היא בטוחה, זו שיטת טיפול יעילה מאוד לשינוי תפישתי ולשיפור תגובות והתמודדות עם גירויים סביבתיים.

 

 

מי רשאי לטפל בהיפנוזה רפואית?

 

בישראל ישנו חוק שקובע מיהם אנשי המקצוע אשר יכולים לעסוק בהיפנוזה. החוק קובע שרק רופאים ובכללם פסיכיאטרים, רופאי שיניים ופסיכולוגים יכולים לעסוק בהיפנוזה. החוק מסדיר לא רק מי האנשים שיכולים לעסוק בטיפול בהיפנוזה אלא אף קובע מה המוסדות שרשאים לעשות כן ומה היקף הלימודים הנדרשים לצורך כך.

 

הפסקת עישון

טיפול בכאב

הכנה ללידה

הפרעות שינה

    היפנוזה רפואית - טיפול רפואי בכוח הנפש

 

טיפול בהיפנוזה רפואית

 

טיפול בהיפנוזה רפואית, כפי שכבר נאמר, יכול להיות מאוד יעיל אולם כמו כל טיפול רפואי אחר, היפנוזה רפואית אינה מיועדת ל"הכל". היפנוזה אינה קסם והיא מצריכה ידע והבנה של תהליכי הפרעות ומחלות שבהם המהפנט מעוניין להתערב על מנת להשיג את הרווחה המקווה אצל המטופל. היפנוזה רפואית נמצאה יעילה לטיפול בהפרעות נפשיות רבות כגון: הפרעות חרדה (כולל חרדה חברתית, התקפי חרדה, פוביות, אגורופוביה ועוד), חוסר ביטחון עצמי, טיפול בהכחדת הרגלים (גמילה מעישון סיגריות, טריכוטילומניה-תלישת שיער ועוד). היפנוזה מהווה גם טיפול יעיל למצבים שנתפשים "טבעיים" כגון חרדה לפני לידה וחרדת בחינות ומספר טיפולים מצומצם ביותר של טיפולים נדרש על מנת להפחית חרדה זו.

 

בנוסף לכך היפנוזה יכולה להיות יעילה בהפרעות רבות אחרות שאינן בבחינת הפרעה אלא גורמים שמהווים פגיעה באיכות החיים כגון דאגנות יתר, הפרעות שינה, קשיי ריכוז ועוד. היפנוזה אינה משמשת רק לטיפול במצבים נפשיים אלא גם בתופעות גופניות שונות שכוללות כאבים, פיבומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז ועוד.

 

מניסיון - טיפול בהיפנוזה יכול להיות מהיר, יעיל ולעתים אף מפתיע אנשי מקצוע מנוסים ומטופלים "מנוסים" שבאו אל הטיפול בהיפנוזה כמעט כמוצא אחרון.

 

 

היפנוזה רפואית - מי מתאים?

 

כשמונים אחוזים מהאנשים  מתאימים לטיפול בהיפנוזה אולם הפגישה הראשונה שהיא פגישת היכרות, איבחון ותכנון טיפול, מיועדת לבדוק את התאמת המטופל לטיפול בהיפנוזה רפואית.